Back to Study material
BEE

UNIT - 4MEASURING INSTRUMENTS ELECTRICAL SAFETY AND INTRODUCTION TO POWER SYSTEM Q1) Three similar resistors are connected in star across 400V 3-phase lines. Line current is 4A. Calculate the value of each resistor.A1) For star connection:IL=Iph=4AVph=VL/ = 400/ = 231VRph= 231/4= 57.75ohm For Delta Connection:IL=4AIph= IL/     =4/ ==2.30AZph=400/2.30=173.9ohmRph= 173.9/3 = 57.97ohm Q2) Three identical impedances are connected in delta 3-phase supply of 400V. The line current is 30A and total power taken from the supply is 10kW. Calculate the resistance and reactance value of each impedance?A2) VL=Vph=400VIL=30AIph=IL/= 30/ =17.32AZph=Vph/Iph= 400/17.32=23.09ohmP=VLIL Cos ØCos Ø = 10000/ 400x30 = 0.48Sin Ø =0.88Rph=Zph Cos Ø= 23.09x0.48=11.08ohmXph=Zph Sin Ø = 23.09x0.88=20.32ohm Q3) A star connected alternator supplies a delta connected load. The impedance of the load branch is 6+j5 ohm/phase. The line voltage is 230V. Determine the current in the load branch and power consumed by the load.A3) Zph= = 7.8ohmVL=Vph=230VIph=Vph/Zph=230/7.8=29.49AIph=IL/IL= Iph=x29.49=51.07AP=VLIL Cos Ø = x 230x51.07x0.768=15.62kW Q4) The load connected to a 3-phase supply comprise three similar coils connected in star. The line currents are 25A and the kVA and kW inputs are 18 and 10 respectively. Find the line and phase voltage, the kVAR input resistance and reactance of each coil?A 4) IL= 25AP= 10000WCos Ø = 10/18 = 0.56P=VLIL Cos Ø 10000= x VLx25x0.56VL =412.39VVph= VL/ = 412.39/=238.09VkVFR= = 14.96Zph=238.09/25=9.52ohmRph=Zph Cos Ø= 9.52x0.56=5.33ohmXph=Zph Sin Ø = 9.52x0.83=7.88ohm Q5) A balanced delta connected load consisting of three coils draws 8 A at 0.5 p.f from 100V 3-phase ac supply. If the coils are reconnected in star across the same supply. Find the line current and total power consumed?A5) For Delta connection:IL=8AIph= IL/= 8AVph=100VZph=100/8=12.5ohmRph=Zph Cos Ø=12.5x0.5 = 6.25ohmXph=Zph Sin Ø = 12.5x0.866=10.825ohmP=VLIL Cos Ø   = x 100x 8x0.5=1200WFor Star Connection:Vph= VL/= 100/V=57.73VZph=100/8=12.5ohmIph=57.73/12.5=4.62AP=VLIL Cos Ø   = x 100x 4.62x0.5P= 400W Q6) What are MCB’s?A6) MCB is a switch which automatically turns off when the current flowing through it passes the maximum allowable limit. Generally, MCB is designed to protect against over current and over temperature faults. In MCB there are two contacts one movable and other non-movable. When the current exceeds the predefined limit, a solenoid forces the moveable contact to open and the MCB turns off, thereby stopping the current from flowing in the circuits. It mainly consists of one bi- metallic strip, one trip coil and one hand operated on-off lever. The current in MCB flows from left side of circuit to bimetallic strip further going into the current coil, moving contact and at last through right side of circuit. When circuit is overloaded the bimetallic strip is overheated. 

 

  This deformation of bimetallic strip causes displacement in the latch. This displacement releases the spring through which the MCB is connected to the moving contact. This spring makes moving contact to open MCB. The current coil or trip coil placed in such a manner that during SC faults, the MMF of that coil causes its plunger to hit the same latch point and force the latch to be displaced. Hence, the MCB will open in the same manner. Q7) List Advantages of MCB?A7)
  • MCBs are replacing the re-wireable switch i.e., fuse units for low power domestic and industrial applications.
  • The disadvantages of fuses, like low SC interrupting capacity (say 3kA), Etc. Are overcome with high SC breaking capacity of 10kA
  • MCB is combination of all three functions in a wiring system like switching, overload and short circuits protection. Overload protection can be obtained by using bi-metallic strips whereas shorts circuits protection can be obtained by using solenoid
  • Q8) Explain Voltage-ELCB?A8) It consists of a relay coil; one end of that coil is connected to the metal body and other to the ground. When voltage on the equipment body rises to 50V (danger level) the current in the relay loop moves the relay contact by disconnecting the supply current and saves from electric shock.  

     

      Q9) Explain Current ELCB?A9) It is mostly commonly used ELCB. It consists of transformer having two primary (neutral and line wire) windings and one secondary winding. In balanced condition there is no current in secondary because the neutral wire balances the current through the phase wire. 

     During fault a small current flow to ground causing imbalance between line and neutral currents. As a result of which current is induced in secondary winding. The sensing circuit connected to the secondary sends signal to the tripping system and the contact is tripped. Q10) Explain plate earthing?A10) A copper plate of dimension 60cm x 60cm x 3.18 is used for earthing. The plate is buried in ground and layered with coal and salt. Then water is poured to maintain the earth’s electrode resistance below maximum value. The earth wire is bolted to the earth plate. 

       


    UNIT - 4


    MEASURING INSTRUMENTS ELECTRICAL SAFETY AND INTRODUCTION TO POWER SYSTEM

    Q1) Three similar resistors are connected in star across 400V 3-phase lines. Line current is 4A. Calculate the value of each resistor.

    A1) For star connection:

    IL=Iph=4A

    Vph=VL/ = 400/ = 231V

    Rph= 231/4= 57.75ohm

     

    For Delta Connection:

    IL=4A

    Iph= IL/

         =4/ ==2.30A

    Zph=400/2.30=173.9ohm

    Rph= 173.9/3 = 57.97ohm

     

    Q2) Three identical impedances are connected in delta 3-phase supply of 400V. The line current is 30A and total power taken from the supply is 10kW. Calculate the resistance and reactance value of each impedance?

    A2) VL=Vph=400V

    IL=30A

    Iph=IL/= 30/ =17.32A

    Zph=Vph/Iph= 400/17.32=23.09ohm

    P=VLIL Cos Ø

    Cos Ø = 10000/ 400x30 = 0.48

    Sin Ø =0.88

    Rph=Zph Cos Ø= 23.09x0.48=11.08ohm

    Xph=Zph Sin Ø = 23.09x0.88=20.32ohm

     

    Q3) A star connected alternator supplies a delta connected load. The impedance of the load branch is 6+j5 ohm/phase. The line voltage is 230V. Determine the current in the load branch and power consumed by the load.

    A3)

    Zph= = 7.8ohm

    VL=Vph=230V

    Iph=Vph/Zph=230/7.8=29.49A

    Iph=IL/

    IL= Iph=x29.49=51.07A

    P=VLIL Cos Ø = x 230x51.07x0.768=15.62kW

     

    Q4) The load connected to a 3-phase supply comprise three similar coils connected in star. The line currents are 25A and the kVA and kW inputs are 18 and 10 respectively. Find the line and phase voltage, the kVAR input resistance and reactance of each coil?

    A 4)

    IL= 25A

    P= 10000W

    Cos Ø = 10/18 = 0.56

    P=VLIL Cos Ø

    10000= x VLx25x0.56

    VL =412.39V

    Vph= VL/ = 412.39/=238.09V

    KVFR= = 14.96

    Zph=238.09/25=9.52ohm

    Rph=Zph Cos Ø= 9.52x0.56=5.33ohm

    Xph=Zph Sin Ø = 9.52x0.83=7.88ohm

     

    Q5) A balanced delta connected load consisting of three coils draws 8 A at 0.5 p.f from 100V 3-phase ac supply. If the coils are reconnected in star across the same supply. Find the line current and total power consumed?

    A5)

    For Delta connection:

    IL=8A

    Iph= IL/= 8A

    Vph=100V

    Zph=100/8=12.5ohm

    Rph=Zph Cos Ø=12.5x0.5 = 6.25ohm

    Xph=Zph Sin Ø = 12.5x0.866=10.825ohm

    P=VLIL Cos Ø

      = x 100x 8x0.5=1200W

    For Star Connection:

    Vph= VL/= 100/V=57.73V

    Zph=100/8=12.5ohm

    Iph=57.73/12.5=4.62A

    P=VLIL Cos Ø

      = x 100x 4.62x0.5

    P= 400W

     

    Q6) What are MCB’s?

    A6)

    MCB is a switch which automatically turns off when the current flowing through it passes the maximum allowable limit. Generally, MCB is designed to protect against over current and over temperature faults. In MCB there are two contacts one movable and other non-movable. When the current exceeds the predefined limit, a solenoid forces the moveable contact to open and the MCB turns off, thereby stopping the current from flowing in the circuits.

    It mainly consists of one bi- metallic strip, one trip coil and one hand operated on-off lever. The current in MCB flows from left side of circuit to bimetallic strip further going into the current coil, moving contact and at last through right side of circuit. When circuit is overloaded the bimetallic strip is overheated.

     

     

     

    This deformation of bimetallic strip causes displacement in the latch. This displacement releases the spring through which the MCB is connected to the moving contact. This spring makes moving contact to open MCB.

    The current coil or trip coil placed in such a manner that during SC faults, the MMF of that coil causes its plunger to hit the same latch point and force the latch to be displaced. Hence, the MCB will open in the same manner.

     

    Q7) List Advantages of MCB?

    A7)

    • MCBs are replacing the re-wireable switch i.e., fuse units for low power domestic and industrial applications.
    • The disadvantages of fuses, like low SC interrupting capacity (say 3kA), Etc. Are overcome with high SC breaking capacity of 10kA
    • MCB is combination of all three functions in a wiring system like switching, overload and short circuits protection. Overload protection can be obtained by using bi-metallic strips whereas shorts circuits protection can be obtained by using solenoid

    Q8) Explain Voltage-ELCB?

    A8)

    It consists of a relay coil; one end of that coil is connected to the metal body and other to the ground. When voltage on the equipment body rises to 50V (danger level) the current in the relay loop moves the relay contact by disconnecting the supply current and saves from electric shock.

     

     

     

    Q9) Explain Current ELCB?

    A9)

    It is mostly commonly used ELCB. It consists of transformer having two primary (neutral and line wire) windings and one secondary winding. In balanced condition there is no current in secondary because the neutral wire balances the current through the phase wire.

     

     

    During fault a small current flow to ground causing imbalance between line and neutral currents. As a result of which current is induced in secondary winding. The sensing circuit connected to the secondary sends signal to the tripping system and the contact is tripped.

     

    Q10) Explain plate earthing?

    A10)

    A copper plate of dimension 60cm x 60cm x 3.18 is used for earthing. The plate is buried in ground and layered with coal and salt. Then water is poured to maintain the earth’s electrode resistance below maximum value. The earth wire is bolted to the earth plate.