A1) Here P = 5000, i = 8/100 = 0.08, n = 5, now Hence the required amount is - 7000 |
A2) Here we calculate the time- Total days from july 15 to sept 26 = 73 days or 73/365 = 1/5 years And P = 5600, i = 12/100 = 0.12 Simple interest = P.i.n. = 5600 Hence the simple interest is – 134.40 |
A3) Here in first situation- P = 1200, A = 1560 and i = 0.10 So that, In second situation- A = 2232, n = 3, i = 0.08 |
A4) Here P = 1000, i = 0.05 and n = 4 Then we know that- On taking log, we get- Compound interest will be- Which is the required answer. |
A5) Here A1 = 10,816, n = 2, and A2 = 11,248.64, n = 3 We know that A = P (1 + i)n we get, 10,816 = 11,248.64 = Here on dividing equation (2) by (1)- We get- And Hence the rate is 4 percent. Now from first equation- 10,816 = Or Now- P = antilog 4.000 = 10,000 Therefore the require answer- 10,000 |
A6) Balance after three years under first offer- Balance after 3 years under second offer- So that we can conclude that the first offer is preferable for Ronak. |
A7) Here we have P = 20,000, n = 6 and r = -0.12 (rate of interest is negative in depreciation) Then, So that the value of the machine in 6 years will be = 9288.08 |
A8) Here P = 500,000, r = 0.06, n = ? and the final value is = 100,000 We know that- Taking log on both sides- So that- Therefore approximately it will take 26 years for the value decline to 100,000 |
A9) Rs. 3000 is invested for 5 years and grows to- The three sums of Rs. 1800 are invested for 4, 3 and 2 years and grow in total- And Rs. 600 is invested for 1 year and grows to- Then the total value at the end of 5 years will be 11,280.81 |