A1) It is given that- Market price for one share = Rs. 130 Total amount invested = Rs.50,150 And brokerage = 0.5 Brokerage per share = 0.5% of market price Purchased price for one share = Market price + Brokerage
= 130+0.65 = 130.65
|
A2) Suppose the investment amount is = Rs. X First situation- It is given that- rate of dividend = 7% F.V = 100, and Market value = Rs. 120
Second situation- It is given that- rate of dividend = 8% F.V = 10, and Market value = Rs. 13.50
Here we see that the dividend in second situation is more than the first situation. Hence we conclude that the second situation is more profitable for investment |
A3) It is given that- Total Investment = 80,000 M.V. = Rs. 210, F.V. = Rs. 10, Brokerage = 1% Now, Brokerage per share = 1% of M.V. So that, Purchase price of 1 share = M.V. + Brokerage = 210 + 2.1 = 212.10
|
A4) It is given that- Total number of shares = 150 M.V. = Rs. 210, F.V. =Rs. 20.
Total amount invested = Number of shares × M.V. = 150 × 210 = 31,500
Number of shares held on 30th July 2019
Actual value of shares on 30th July 2014 = 300 × 300 = 90,000 Profit = 90,000 – 31,500 = 58,500
|
A5) Amount Invested = Rs. 65,000 N.A.V. = Rs. 98, Entry Load = 2% Actual Purchase amount of 1 unit = NAV + Entry load
|
A6) NAV at the beginning of the year = Rs. 60 Percent change in NAV = 15% Absolute change in NAV = (% change in NAV) × (NAV at beginning of year) NAV at the end of the year = (Absolute change in NAV) + (NAV at beginning of the year) = 9 + 60 = 69
|
A7) Let N.A.V. of 1 unit = Rs. X Purchase price of 1 unit = NAV + Entry load It is given that- Amount investment = Rs. 25,000 No. of unit purchase = 120. From equation (1) and (2), we get- 1.01 X = 208.33 |
A8) It is given that- No. of unit purchased = 500 Purchase Amount = Rs. 8,000 Now selling Price of all the units
= 35 × 500 = 17,500
So that Profit = SP – Purchasing Price = 17,500 – 8,000 = 9,500 Short term gain tax = 10% of profit Net profit = 9,500 – 950 = Rs. 8,550 |
A1) It is given that- Market price for one share = Rs. 130 Total amount invested = Rs.50,150 And brokerage = 0.5 Brokerage per share = 0.5% of market price Purchased price for one share = Market price + Brokerage
= 130+0.65 = 130.65
|
A2) Suppose the investment amount is = Rs. X First situation- It is given that- rate of dividend = 7% F.V = 100, and Market value = Rs. 120
Second situation- It is given that- rate of dividend = 8% F.V = 10, and Market value = Rs. 13.50
Here we see that the dividend in second situation is more than the first situation. Hence we conclude that the second situation is more profitable for investment |
A3) It is given that- Total Investment = 80,000 M.V. = Rs. 210, F.V. = Rs. 10, Brokerage = 1% Now, Brokerage per share = 1% of M.V. So that, Purchase price of 1 share = M.V. + Brokerage = 210 + 2.1 = 212.10
|
A4) It is given that- Total number of shares = 150 M.V. = Rs. 210, F.V. =Rs. 20.
Total amount invested = Number of shares × M.V. = 150 × 210 = 31,500
Number of shares held on 30th July 2019
Actual value of shares on 30th July 2014 = 300 × 300 = 90,000 Profit = 90,000 – 31,500 = 58,500
|
A5) Amount Invested = Rs. 65,000 N.A.V. = Rs. 98, Entry Load = 2% Actual Purchase amount of 1 unit = NAV + Entry load
|
A6) NAV at the beginning of the year = Rs. 60 Percent change in NAV = 15% Absolute change in NAV = (% change in NAV) × (NAV at beginning of year) NAV at the end of the year = (Absolute change in NAV) + (NAV at beginning of the year) = 9 + 60 = 69
|
A7) Let N.A.V. of 1 unit = Rs. X Purchase price of 1 unit = NAV + Entry load It is given that- Amount investment = Rs. 25,000 No. of unit purchase = 120. From equation (1) and (2), we get- 1.01 X = 208.33 |
A8) It is given that- No. of unit purchased = 500 Purchase Amount = Rs. 8,000 Now selling Price of all the units
= 35 × 500 = 17,500
So that Profit = SP – Purchasing Price = 17,500 – 8,000 = 9,500 Short term gain tax = 10% of profit Net profit = 9,500 – 950 = Rs. 8,550 |